Szkoła Podstawowa nr 10 im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie

Kampania Pola Nadziei

Kiedy wiosną zakwitają żonkile, to znak, że rozpoczyna się kampania Pola Nadziei  (Fields of Hope). Przypomina ona o wielkiej akcji hospicyjnej na rzecz ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Gdy pomagamy chorym, przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie w otoczeniu życzliwych ludzi.

Kampania Pola Nadziei to ogólnoświatowa i ogólnopolska akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Zapoczątkowała ją w Wielkiej Brytanii w 1997 roku organizacja Marie Curie Cancer Care (MCCC). Symbolem akcji jest kwiat żonkila; międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat. Każdy, bez względu na wiek, może brać udział w kampanii, między innymi poprzez kwesty uliczne, wolontariat hospicyjny czy przekazanie 1,5% podatku. Kampania przy okazji zbierania środków na działalność, edukować społeczeństwo i oswajać z tematyką Hospicyjną. Pomagają w tym dziesiątki szkół, przedszkoli, instytucji, firm i osób prywatnych, które angażują się aktywnie w działania Hospicjum.

Żonkil symbolizuje zwycięstwo miłości nad śmiercią, poświęcenia nad egoizmem. Od środy 27 marca będą do nabycia zielone i żółte ołówki w cenie 3 zł oraz blaszane zawieszki z żonkilem - 5 zł. Na każdej przerwie zapraszamy do sali nr 7 .

 

MARSZ NADZIEI 2024

Częstochowa, 24 kwietnia 2024 r. – początek na Placu Daszyńskiego w Częstochowie

Marsz Nadziei jest imprezą w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Pola Nadziei, która co roku organizowana jest na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych chorobą nowotworową.

Podczas Marszu organizowany jest konkurs na najlepiej przebraną szkołę/grupę. Ogłoszenie konkursu odbędzie się na finale Pola Nadziei.

Serdecznie zachęcamy do przebrań w kolorze żółtym oraz zielonym.

W programie marszu:

od godz. 10.30 – zbiórka uczestników, plac Ignacego Daszyńskiego

– zdjęcia przebranych szkół/ grup do konkursu

– okolicznościowe przemówienia;

ok. godz.11.00 – wymarsz uczestników przy akompaniamencie grupy Pipe & Drums (przemarsz III Aleją NMP; uczestnicy niosą kwiaty żonkili, balony w kolorze żółtym, plansze z hasłami o nadziei);

ok godz 11.20 Plac Władysława Biegańskiego

ok. godz. 12.00 – zakończenie marszu na błoniach Jasnej Góry

(modlitwa za chore dzieci i dorosłych będących pod opieką Hospicjum).

Uwaga!!!

Uczestnicy marszu przynoszą ze sobą różnego rodzaju emblematy, elementy stroju

w kolorach żółtych i zielonych, np. czapki, bluzy, kurtki, balony, papierowe kwiaty; lub inne pomysły mile widziane.

Proponujemy w grupach klasowych i przedszkolnych przygotować przebrania w postaci stroju żonkilowego.